Wybieramy strój do biegania

Jeśli ktoś chce zacząć uprawiać sport i żyć aktywnie, to z reguły decyduje się na bieganie. Jest to aktywność fizyczna, którą może wykonywać właściwie każdy, nie wymaga wielkich umiejętności, a co więcej, biegać można wszędzie. Co jednak bardzo ważne, nie powinno się całkowicie lekceważyć odpowiedniego przygotowania do biegania, choćby w zakresie właściwego stroju. Dlaczego jest on tak ważny i na co powinno się zwracać uwagę podczas jego kompletowania?

Wybieramy buty

Co jest absolutną podstawą, jeśli chodzi o dobre przygotowanie stroju do biegania? Nie da się ukryć, że najważniejszą sprawą jest oczywiście to, aby posiadać wysokiej jakości, doskonale dobrane do stóp buty. Dlaczego są one tak ważne?

Stopa podczas biegu cały czas pracuje — nie tylko stawiamy nią kolejne kroki, lecz dodatkowo mimowolnie stabilizujemy ciało poprzez wykonywanie wielu mikroruchów. Jeśli posiadane buty nie będą w tym pomagały, bardzo szybko może dojść do powstawania kontuzji kostek, kolan lub piszczeli. Zagrożenie jest tak duże, że każdy biegacz powinien mieć buty dopasowane pod jego stopy, sposób ich stawiania czy też dynamikę biegu.

Dobieramy koszulkę do biegania

Kolejnym bardzo ważnym elementem stroju biegacza jest jego koszulka. Wydawać się może, że jest to bardzo łatwe do określenia, jaką koszulkę się potrzebuje. Jak się jednak okazuje, ogromna część biegaczy podczas jej wybierania popełnia poważne błędy. Przykładowo odradzana jest bawełna, z której wykonana jest większość takich koszulek. Co prawda jest miła w dotyku i dobrze leży na ciele, lecz cechuje się właściwością pochłaniania potu. W efekcie tego już po kilkunastu minutach biegu można mieć bardzo mocno podrażnioną skórę, co przysporzy wielu problemów.

Czym zatem musi cechować się dobra koszulka do biegania? Przede wszystkim musi być zrobiona ze sztucznego materiału. Najlepiej w tym wypadku sprawdza się po prostu poliester, który jest lekki, przewiewny, a także świetnie odprowadza pot.

Inną ważną sprawą jest to, aby koszulka była w miarę możliwości jasna. Dzięki temu odbijać będzie światło słoneczne, co dodatkowo zminimalizuje ryzyko przegrzania organizmu i ograniczy ilość wydzielanego potu.

Na koniec warto jeszcze zadbać, aby miała długie rękawy. Wielu biegaczy decyduje się na koszulki na ramiączka, co jednak bardzo szybko kończy się poważnymi podrażnieniami bardzo delikatnych fragmentów skóry w okolicy pach. Warto więc wybrać model z rękawami, który te wrażliwe rejony będzie chronił przed słońcem.

Dobieramy męskie spodenki do biegania

Ostatnim bardzo ważnym elementem stroju każdego biegacza są oczywiście spodenki męskie. Wiele osób nie jest świadomych tego, że podczas biegu powinno się mieć konkretnie dobrane spodenki dla mężczyzn w krótkiej formie. Biegają oni w zwykłych codziennych szortach, co bardzo szybko kończy się wieloma problemami skórnymi. Żeby tego uniknąć, zalecane jest zakupienie profesjonalnych spodenek męskich do biegania.

Czym się one muszą cechować? Podobnie jak koszulka, tak i spodenki powinny być zrobione z poliestru, który będzie świetnie radził sobie z potem. Co więcej, takie spodenki muszą mieć odpowiednią długość. Wielu specjalistów od doboru ubrań sportowych zaleca, aby rozmiar spodenek był dobierany pod kątem pokonywanych odległości. Im będą one dłuższe, tym dłużej na skórę działać będzie słońce. Zalecane jest więc to, aby chronić ją poprzez zakładanie dłuższych spodenek.

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia wszystkich spodenek, nie tylko tych do biegania, są kieszenie. Umieszczane są w nich najróżniejsze rzeczy, które mogą przydać się podczas biegania. Wiedzieć jednak trzeba, że zwykłe kieszenie w przypadku tego sportu zupełnie się nie sprawdzają. Wystarczy włożyć do nich nawet mały przedmiot, aby zacząć go czuć podczas biegu. Chcąc tego uniknąć, należy wybierać spodenki z kieszeniami w pasie. Dzięki temu umieszczone w nich przedmioty będą zupełnie nieodczuwalne, a to sprawi, że bez większych problemów będzie można mieć podczas biegu batonik energetyczny, nieco wody lub nawet telefon i klucze do domu. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne, a przede wszystkim wygodne i niewpływające w żaden negatywny sposób na przyjemność z biegania.

Comments are closed.